Badanie elektrokonizacji.


Elektrokonizacja szyjki macicy (LEEP – loop electrosurgical excision procedure) to metoda diagnostyczna, za sprawą jakiej otrzymuje się elementy do analizowań histopatologicznych. Materiał pobierany jest za pomocą pętli elektrochirurgicznej. W wyniku operacji pobrany pozostaje fragment szyjki macicy mający wymiar ok. 1,5 cm, zazwyczaj w zarysie stożka.
Oprócz swych zastosowań rozpoznawczych, elektrokonizacja jest w stanie być także stosowana jako zabieg medyczny. Jeżeli na szyjce macicy znajduje się nieprawidłowa tkanka, elektrokonizacja okazuje się rozwiązaniem na jej wyeliminowanie.
Przeciwnie do używanej niegdyś konizacji chirurgicznej, elektrokonizacja jest zabiegiem pewnym i względnie prostym. Wolno także zrealizować ją ambulatoryjnie, u zwykłego ginekologa, bez hospitalizacji.

elektrokonizacja

Przed zrealizowaniem zabiegu operacyjnego należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy oby nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań. Ewentualne infekcje, tego rodzaju jak np. stan zapalny pochwy lub dróg moczowych, muszą być wyleczone przed zapoczątkowaniem zabiegu. Czasem, w którym najlepiej realizuje się badanie, jest początkowa faza w cyklu miesiączkowym. Warto zaznaczyć, iż do samego badania podchodzi się przed jedzeniem.
W jaki sposób wygląda tenże zabieg elektrokonizacji? Zdoła on być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W trakcie badania pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, rozebrana w tzw. pozycji ginekologicznej. Z wykorzystaniem wizjera ginekolog uzyskuje dostęp do macicy. Następnie dochodzi do użycia podstawowego podczas elektrokonizacji urządzenia – pętli elektrycznej – z wykorzystaniem której wycinany pozostaje przeznaczony do pobrania kawałek szyjki macicy.
Okres powrotu do zwykłego życia po zabiegu elektrokonizacji wynosi najczęściej około 4 tygodni. Przez ów okres powinno się ograniczyć współżycie płciowe. Nie należy także stosować tamponów. Niedługo po badaniu elektrokonizacji pojawić się zdołają upławy oraz plamienie. W przypadku możliwych powikłań należy skonsultować się z doktorem.